Plzeňské detektory zvukových událostí SED zachránily první život
I o tom se mluvilo na odborné konferenci Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě, kterou jsme minulý týden spolupořádali v TechToweru. Hlavním organizátorem byl plzeňský startup JALUD Embedded, jenž stojí za myšlenkou a vývojem detektorů střelby, panického křiku nebo tříštění skla, které byly poprvé nasazeny u nás v Plzni a které jsme aplikovali do bezpečnostního dispečinku městské policie. Nově řešení rozpozná i zvuk úhlové brusky nebo kuličky ve spreji, jenž musí autoři nelegálních graffiti před použitím protřepat.
A právě první prokazatelně zachráněný lidský život potvrdil ve svém příspěvku velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal. Tam se jeho kolegové dostali k potyčce včas díky alertu ze zvukového detektoru SED, úspěšně poskytli první pomoc a jen díky tomu napadený člověk přežil. Zpráva nás moc potěšila, protože je to jasný signál, že v Plzni děláme dobré věci. JALUD Embedded totiž založili bývalí studenti FAV ZČU Lukáš Svoboda a Jakub Vališ a podporu získali třeba i v inkubačním programu městské organizace BIC Plzeň.
Konference byla o spoustě dalších technologických řešeních, která lze v oblasti bezpečnosti využít. Slyšeli jsem přednášky o audio a video analýze, bezpečnosti škol v kontextu městských kamerových systémů, o spolupráci Drony SIT s IZS nebo nositelném svícení jako doplňku výstroje.
Cílem setkání bylo předat zkušenosti a dobrou praxi zbytku republiky a ukázat, co všechno v Plzni máme. A proto jsme se odpoledne vypravili i na exkurzi do Smart City Polygonu společnosti OMEXON GA Energo, kde jsme viděli chytré technologie v praxi.
Na akci se podílelo i město Plzeň prostřednictvím odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení a celou tiskovou zprávu si můžete přečíst na webu města.
Další novinky