Inovujeme Plzeň v TechToweru přichystalo řadu novinek a překvapení
Jedna z nejdůležitějších akcí pro technologické nadšence – festival Inovujeme Plzeň – je za námi. Uplynulý pátek a sobotu se poprvé odehrál v TechToweru a je třeba říct, že stany s vystavovateli a další expozice byly prostě všude. Velkorysý prostor multifunkčního sálu a další místnosti i celé venkovní okolí obsadila skoro padesátka firem, institucí a českých univerzit, které nám ukazovaly to nejlepší. A poprvé se v sobotu odehrálo ještě jednou – poprvé byla vodními záchranáři použita unikátní vodní nádrž na testování robotů.
A co jsme si za ty dva dny užili? Roboty všech druhů, tvarů a velikostí, prezentaci Drony SIT, FPV závody ultrarychlých malých dronů, virtuální realitu, vodíkové autíčko, elektromobily, bezkontaktní nakupování, záchranu osob v podání hasičského záchranného sboru, další složky IZS včetně armády, horské a vodní záchranné služby, závodní simulátory a spoustu her a tvoření pro děti. Na to se u našeho Centra robotiky stály dokonce fronty!
Obrovské překvapení všem přichystal Horst Burbulla, který byl hlavním hostem pátečního programu. Do Plzně přivezl – jen tak v tašce – zlatou sochu filmového Oscara! Získal ho za sestrojení kamerového teleskopického jeřábu, se kterým se natočila řada hollywoodských velkofilmů jako Titanic, Harry Potter, Matrix nebo Spider-Man.
A protože se tyto jeřáby vyrábějí v Plzni, Horst tvrdí, že je to Oscar pro Plzeň. Snad i proto se chtěli všichni po jeho přednášce se zlatou soškou vyfotit.
Týmu SIT Port, který program festivalu připravil, se povedla další neuvěřitelná věc – dostali do Plzně (aspoň na pár hodin) – Jaroslava Becka. A že ho neznáte? Není možné! Je to spoluautor nejúspěšnější hry ve virtuální realitě Beat Saber, jíž se prodalo přes milion kopií. Je to taky hudební skladatel se zaměřením na filmový a herní průmysl. A v roce 2016 ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30 pod 30 (tzn. 30 nejtalentovanějších lidí v Česku, kterým ještě nebylo 30 let).
Tak tenhle týpek s námi v sobotu seděl v TechToweru a druhý den už byl v USA. Do Plzně si za námi prostě jen tak odskočil!
Festival toho přinesl ještě mnohem víc, třeba komentované prohlídky TechToweru Open Days nebo zahájení česko-švýcarské výstavy Mohou technologie zachránit svět?, kde se dozvíte třeba to, jak vyrobit pitnou vodu bez chemikálií a elektřiny nebo jak obarvit džínovinu a nekontaminovat u toho vodu. Funkčních projektů a příkladů ukazuje výstava víc, tak se zajděte do TechToweru podívat – bude tam do konce června. Přístupná je zdarma a najdete ji hned vedle recepce.
Víc se o našem festu včetně fotogalerie dočtete třeba na webu města Plzně.
Další novinky