Drony skenují i důlní šachty a propadliny
Náš tým Drony SIT má plné ruce práce a jak se říká, prsty má skoro ve všem. Hodně asistuje jako oficiální složka IZS u požárů, dopravních nehod, při hledání pohřešovaných osob nebo vyvíjí vlastní hardware a software.
Jednou takovou aplikací je Point Cloud Reader neboli čtečka mračna bodů. Ta primárně usnadňuje práci hasičům a speciální pořádkové jednotce policie a dává jim nahlédnout do objektů ještě předtím, než do nich členové jednotky vstoupí.
A díky této technologii se dají prozkoumávat i důlní šachty nebo propadliny. Někdy není úplně bezpečné se do takových míst vydat, proto tam náš tým pošle nejdřív dron. Přesně antikolizní dron Elios 3 od firmy Flyability, který se může pohybovat tam, kde to jiné drony nezvládají z důvodu rizika havárie. A tak s tímhle mazlíkem prozkoumává náš tým nejen důlní šachty, ale třeba i kotle v elektrárnách, podzemní kolektory, dálniční mosty a konstrukce.
V uplynulých týdnech vyrazili dronaři na misi do jedné české lokality. Profesionálně vybavený terénní vůz praskal ve švech, tak se dalo už na místě zkontrolovat, že se podařilo naskenovat vše potřebné a bude možné ze získaných dat vytvořit 3D model v podobě mračna bodů. To je vlastně taková digitální reprezentace nasnímaného objektu nebo prostoru – v našem případě důlní šachty a propadliny.
Jak vypadá prostor z pohledu běžného smrtelníka a jak potom 3D model v podobě mračna bodů, to si můžete porovnat sami. Záměrně ukazujeme na fotkách jedno místo z obou pohledů pro jasnější představu. A řekněte – není lepší někdy na průzkum poslat dron, než se sami vydat do neznáma?
A jak bylo řečeno už na začátku, těšme se na další projekty týmu z Drony SIT. Sami jsme zvědaví, kam nás cesty zavedou 😊
Další novinky