Pilsen Cube II – představení experimentů

Několik měsíců práce za sebou mají středoškolští studenti, kteří se přihlásili do projektu Pilsen Cube II. Projít museli přes tři postupová kola. Nejprve měli za úkol navrhnout vlastní experiment, takzvaný payload družice, poté sestavit jeho prototyp. Do posledního kola se probojovalo pět týmů, jejichž členové se nyní budou podílet na dokončení letového kusu a zabudování svého experimentu do družice. Všechny týmy navrhly smysluplné a realizovatelné experimenty. Na nich se středoškolští studenti naučí základní principy kosmických technologií, naučí se pořizovat, zpracovávat a vyhodnocovat experimentální data ze satelitu a v budoucnu na základě získaných zkušeností navrhovat třeba daleko složitější experimenty.

Experimenty vítězných týmů směřují do několika oblastí. Cílem těchto pokusů je zjistit orientaci, rotaci satelitu ve vesmíru a na Zemi zobrazit tato data ve 3D modelu, získat data o vysokoenergetických částicích z vesmíru, tedy záření beta a gama. Další pokus se týká dálkového snímání teplot a jejich vyhodnocení. Pikosatelit ponese také desku pro testování mikročipů ve vesmíru či miniaturní kameru pro pořízení snímků Země z oběžné dráhy. Projekt Pilsen Cube, který nemá v České republice ani daleko za hranicemi obdoby, jednoznačně splnil svůj účel. Tím bylo přilákat více studentů k technice, konkrétně k vesmírným technologiím.

Postup mezi nejlepší si užívá i tým Plzeňanů nazvaný PilsCam. Podle Patrika Vácala, jednoho z členů, je Pilsen Cube obrovská příležitost. „Je úžasné být součástí takto jedinečného projektu. Naskytla se nám možnost poslat naše vlastní výtvory do vesmíru. Čeká nás ještě hodně práce, ale věříme, že náš experiment uspěje,“ uvedl.

 



Nyní čeká na studenty a odborníky ze ZČU náročná etapa začlenění vybraných experimentů do palubních systémů pikosatelitu, úprava softwaru a testování na palubě satelitu. Družice bude připravena k vypuštění koncem roku 2018, konkrétní datum startu do vesmíru záleží na možnostech vynesení některou z kosmických agentur. Satelit poputuje do výšky 400 až 600 kilometrů a předpokládáme, že z něj studenti budou čerpat data přibližně jeden až dva roky.

Data budou přijímána do řídicí stanice pozemního segmentu Pilsen Cube v Plzni a jednotlivým týmům budou online přístupná. Mnohá data přitom půjde vyhodnocovat z několika experimentů zároveň a podle odborníků bude zajímavé sledovat jejich soulad. Kromě další spolupráce vybraných studentů, kteří se budou pravidelně scházet kvůli interpretaci stažených dat, se otevírá také prostor pro nové účastníky projektu, které bude zajímat zpracování, fúze či výklad získaných dat.



Další novinky
1. 11. 2024

Vylepšená aplikace FC Viktoria Plzeň

Pro fotbalové fanoušky FC Viktoria Plzeň máme skvělou zprávu. Přicházíme s vylepšenou mobilní aplikací FC Viktoria Plzeň, která je teď optimalizovaná pro nové verze operačních...
31. 7. 2024

Letní dílna v Centru robotiky 2024

Intenzivní čtyřdenní vzdělávací program pro učitele, vychovatele a asistenty pedagogů – to je naše Letní dílna v Centru robotiky. Tento červencový kurz je nejvyhledávanějším...
8. 10. 2019

Posviť si na budoucnost 2019

Správa informačních technologií města Plzně třetím rokem spolupořádá veletrh vzdělávání a kariérního poradenství Posviť si na budoucnost. Festival se letos odehraje 18. a 19....


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.